SZAKKOLLÉGIUMI ÁLLÁSFOGLALÁS A KÖZÉP-EURÓPAI EGYETEM MELLETT

Az akadémiai szabadság a Heller Farkas Szakkollégium értékrendjének az egyik alapköve, így felelősségünknek érezzük, hogy kiálljunk a magyarországi létezésében fenyegetett Közép-európai Egyetem (CEU) mellett.

SZAKKOLLÉGIUMI ÁLLÁSFOGLALÁS A KÖZÉP-EURÓPAI EGYETEM MELLETT

[See English below]

Alul nevezett szakkollégiumok tagjai szolidaritásunkat fejezzük ki a felsőoktatási törvény tegnap benyújtott módosítási javaslata által érintett Közép-európai Egyetem (CEU) mellett. A szakkollégiumok a magyar felsőoktatás tehetséggondozás iránt elkötelezett, független és önszerveződő hallgatói intézményei. Alapértékeink között tartjuk számon a magas szintű akadémiai munka támogatását, a felsőoktatási intézmények autonómiáját és a demokratikus közéletben való pártpolitizálástól mentes szerepvállalást.

Úgy gondoljuk, hogy a CEU szerves részét képezi a hazai felsőoktatásnak, hozzájárulása jelentős mind a hazai tudományos élethez, mind a jövő értelmiségének képzéséhez. A tehetséggondozás a CEU és a szakkollégiumok közös missziója. A CEU több oktatója és volt diákja személyesen is részt vesz a szakkollégiumok tudományos munkájában, jelentősen hozzájárulva a szakkollégiumok által képviselt minőség fenntartásához.

Ma Magyarországon a CEU által kínált képzések alternatívát képesek nyújtani a hasonló színvonalon csak külföldi egyetemeken elérhetőekkel szemben. Ezáltal kiemelkedő szerepet játszik a magyar hallgatók és szakkollégisták itthon tartásában, tehetségük jövőbeni hazai kamatoztatásában.
A Közép-európai Egyetemnek helye van a magyar akadémiai és szakkollégiumi közegben, ezért saját alapelveink mentén felelősségünknek érezzük az Egyetem vezetése, oktatói és hallgatói melletti kiállást.

BME Management Szakkollégium
ELTE Angelusz Róbert Társadalomtudományi Szakkollégium
ELTE Bibó István Szakkollégium közössége
Eötvös József Collegium Hallgatói Önkormányzata
EVK Szakkollégium
Építész Szakkollégium
Janus Pannonius Közgazdasági Szakkollégium
Heller Farkas Szakkollégium
Kepes György Szakkollégium
Kerényi Károly Szakkollégium
Liska Tibor Szakkollégium
Mérei Ferenc Szakkollégium
Rajk László Szakkollégium
Széchenyi István Szakkollégium
Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium
Társadalomelméleti Kollégium
Wigner Jenő Szakkollégium

A STATEMENT OF SOLIDARITY FROM HUNGARIAN COLLEGES OF ADVANCED STUDY IN SUPPORT OF CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY

As members of the signatory colleges, we express our solidarity with Central European University in the wake of a draft amendment to Hungary’s higher education law threatening the survival of CEU. As longstanding institutions of the Hungarian higher education system, Colleges of Advanced Study are independent and self-managed student organizations dedicated to nurturing the varied talents and skills of our members. Our foundational values include supporting excellence in academia, standing for the autonomy of higher education institutions, and promoting nonpartisan participation in democratic public life.

We believe CEU is an integral part of the Hungarian higher education system. Its contribution to both the local academic community and the education of future leaders is significant and indisputable – nurturing talent is a mission shared by CEU and the Colleges. Several faculty members and past students of the University assist and participate in collegiate academic work, helping to uphold the high standards our Colleges are known for.

For Hungarian students today, the programs and degrees offered by CEU present an alternative to education opportunities that, at a similar level, would only be available abroad. CEU plays a very important role both in keeping Hungarian students and our members in Hungary, and in leveraging their skills and talents at home.

Central European University is firmly part of the Hungarian academic and collegiate community. Based on our shared values, we consider it our responsibility to stand with the University’s leadership, faculty and students.

BME Management College for Advanced Studies
ELTE Angelusz Róbert College for Advanced Studies in Social Sciences